Kurs via ferrata dla początkujących na Słowacji – Mała i Wielka Fatra
Mała i Wielka Fatra
3 dni, 2 noclegi w dużym i wygodnym drewnianym domku na wyłączność w górach i 2 różne via ferraty zlokalizowane w Małej Fatrze i Wielkiej Fatrze na Słowacji. Na kursie nauczysz się jak bezpiecznie pokonywać via ferraty, jak używać sprzętu ferratowego, co robić w sytuacjach kryzysowych i jak najlepiej poruszać się w pionie. Jest to idealna opcja dla osób chcących spróbować czegoś więcej niż chodzenia po górach, ale jeszcze nie gotowych na klasyczną wspinaczkę. Całość kursu odbędzie się pod bacznym okiem doświadczonego instruktora i ratownika TOPR.
O kursie
Czym jest Via Ferrata?
Via Ferrata, czyli „żelazna droga”, to ścieżka górska, często o dużej ekspozycji wyposażona w stalową linę do autoasekuracji (przy pomocy uprzęży i tzw. lonży). Na swojej drodze spotkasz niejednokrotnie drabiny, mostki oraz metalowe stopnie, które pozwalają w łatwy sposób pokonać trudny odcinek skalny. Wyjazdy na via ferraty to idealna alternatywa dla osób, które poszukują adrenaliny podczas górskich trekkingów, ale nie są gotowe na klasyczną, górską wspinaczkę. Często wycieczki via ferratowe kojarzone są z Dolomitami, natomiast Słowenia, Austria, Szwajcaria czy właśnie Słowacja również mają do zaproponowania świetne trasy. Najczęściej via ferrata jest jedynie częścią wycieczki na szczyt, która trwa kilka godzin.
Na czym polega kurs?
Kurs ma za zadanie przygotować Cię do poruszania się w terenie wysokogórskim, na poważnych via ferratach w Słowenii czy we Włoszech. Nauczysz się obsługi sprzętu do via ferraty, podstaw wspinaczkowych, niezbędnych technik linowych (w tym zjazdu na linie). Zmierzysz się z dwoma słowackimi via ferratami i ich ekspozycją. To świetny trening przygotowawczy przed dalszym wyjazdem zagranicznym oraz sposób na sprawdzenie, czy ta aktywność jest właśnie dla Ciebie.
Jakie ferraty odwiedzimy na kursie?
- HZS Martinske Hole – malownicza i prosta na początek via ferrata, znajduje się w Małej Fatrze Luczańskiej, tuż pod szczytem Wielkiej Luki (1476 m n.p.m.). Skala trudności to A, A/B, B, z fragmentami C (które można obejść łatwiejszym wariantem). Trasa poprowadzona jest w kanionie, wzdłuż potoku i z licznymi wodospadami, do pokonania są metalowe mosty.
- Dwie Wieże – 9 różnorodnych ferrat położonych w Wielkiej Fatrze, na dwóch wysokich skałach. Krótkie, ale bardzo zróżnicowane i mocno eksponowane trasy, od prostych A, A/B, B, przez wymagające C, aż po ferratę D, z przewieszeniem. Na kursie najczęściej skupiamy się jednak na ferratach od A do C, jedynie czasami odwiedzając D (w zależności od siły i chęci uczestników).
Instruktor
Kursy via ferrata dla początkujących na Słowacji prowadzą doświadczeni instruktorzy i/lub przewodnicy, najczęściej będący także ratownikami TOPR i/lub przewodnikami międzynarodowymi UIMLA. Sprawdź naszą sekcję kadra.
W cenie
- Około 15 godzin zajęć praktycznych
- Ubezpieczenie PREMIUM; NNW: 30 000 PLN, OC: do 1 000 000 PLN, KL: 500 000 PLN (w tym koszty leczenia Covid) + koszty ratownictwa i rehabilitacji
- Około 3 godziny zajęć teoretycznych
- 2 noclegi w drewnianym domku na wyłączność (pokoje 2,4 i 6 osobowe)
- Opieka doświadczonego instruktora i ratownika TOPR
- Zniżki do sklepów Crag Store i Skalnik
- Koszulka techniczna Mountain Climbing School
- Certyfikat ukończenia kursu
- Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
- Małe grupy – maksymalnie 6 osób na instruktora
Czego nie ma w cenie:
- przejazdu (100 zł w dwie strony z Zakopanego),
- wyżywienia (we własnym zakresie),
- sprzętu via ferratowego (30 zł/dzień/komplet).
Dodatkowo: otrzymasz pakiet zdjęć z kursu oraz 10% zniżki na kolejne szkolenia.
Cena
Dodatkowo płatne:
- 30 zł/ dzień – wypożyczenie kompletu sprzętu (uprząż Black Diamond Monument, lonża, kask Black Diamond Half Dome)
- 100 zł / w dwie strony – wspólny przejazd samochodem z Zakopanego
Płatność
Płatność podzielona jest na dwie raty:
- Pierwsza rata – płatna podczas rejestracji online – 50% kwoty za kurs + 100% za wybrane dodatki (np. sprzęt wspinaczkowy)
- Druga rata – płatna w gotówce u instruktora na miejscu – 50% kwoty za kurs
Kursanci z poprzednich wyjazdów mają 10% zniżki – aby ją otrzymać należy wpisać kod zniżkowy (wysłany na maila) podczas rejestracji online.
Zapisy
ZAPISY POPRZEZ FORMULARZ ONLINE
Dla kogo?
Via Ferraty na Słowacji dedykujemy dla:
- osób, które nie miały do czynienia ze wspinaczką, ale uprawiają sport lub chodzą po górach,
- osób o średniej kondycji – pierwszego dnia mamy do pokonania około 10 kilometrów i 800 metrów przewyższenia (wolnym tempem), drugiego dnia dystans i przewyższenia są mniejsze,
- osób w każdym wieku.
Po ukończeniu kursu via ferrata, zapraszamy na kursy wspinaczkowe dla początkujących na Jurze i w Sokolikach.
Jeśli byłeś/aś już na via ferratach i szukasz większych wyzwań – zapraszamy na obozy via ferrata nad Gardą, w Dolomitach i Słowenii.
Transport
- Oferujemy transport dla 3 uczestników wspólnym samochodem z instruktorem z Zakopanego. Wyjazd w piątek o 16:00 z dworca głównego. Koszt w obie strony to 100 zł/os.
Aby zarezerwować miejsce – napisz do nas! Decyduje kolejność zgłoszeń.
Harmonogram
Dzień 1: piątek
- 16:00 – zbiórka na dworcu w Zakopanem (dla osób, które zadeklarowały chęć wspólnego przejazdu samochodem),
- 19:00 – 20:00 – spotkanie i zakwaterowanie w wynajętym na wyłączność domku w Martinskich Holach,
- 20:00 – 21:00 – rozpoczęcie kursu i pierwszy wykład o via ferratach: podstawy techniczne i sprzętowe na „żelaznych drogach”, zasady wspinaczki, pakowanie plecaka na trasę i odpowiednie dopasowanie stroju, kurs z obsługi sprzętu i podstaw technicznych pokonywania via ferraty.
Dzień 2: sobota
- 7:30 – 8:30 – śniadanie (nie jest wliczone w cenę kursu, w domku znajduje się dobrze wyposażona kuchnia),
- 08:30 – 10:00 – wyjście z domku prosto na szlak – zejście wygodną ścieżką około 700 metrów w dół do miejsca startu szlaku na ferratę,
- 10:00 – 11:30 – krótka przerwa i rozpoczęcie podejścia do via ferraty HZS (przejście wąwozem wzdłuż potoku),
- 11:30 – 15:00 – ubranie i dopasowanie sprzętu, powtórka z jego obsługi, wspinaczka via ferratą HZS – idealna na początek trasa, najtrudniejsze odcinki posiadają łatwiejsze warianty podejścia,
- 15:00 – 17:00 – powrót do domku, czas na obiad i odpoczynek, prysznic, relaks,
- 17:00 – 19:00 – wykład o technikach ratujących życie w górach, nauka węzłów potrzebnych do zjazdu na linie,
- 21:00 – ognisko (cukinia lub kiełbasa, chleb, ketchup, musztarda).
Dzień 3: niedziela
- 7:00 – 8:00 – śniadanie (nie jest wliczone w cenę kursu, dostępna jest kuchnia),
- 8:00 – 8:30 – pakowanie rzeczy i wymeldowanie z domku,
- 8:30 – 9:30 – przejazd samochodami (ok. 1h 20min) do miejscowości Liptovské Revúce do miejsca startu via ferraty Dwie Wieże, przejście szlakiem do początku tras (około 20 minut),
- 9:30 – 14:30 – przejście różnymi via ferratami i kontakt z ekspozycją, zjazd na linie, stopniowe zwiększanie trudności tras, na koniec najtrudniejsze odcinki o wycenie C lub D,
- 14:30 – 15:00 – powrót na parking i zakończenie kursu, rozdanie dyplomów, oddanie sprzętu i smutny czas pożegnania.
Program Szkolenia
Zajęcia praktyczne
- sprzęt: dopasowywanie uprzęży, mocowanie lonży, zasady używania sprzętu, wiązanie podstawowych węzłów (przykłady ich zastosowania), nauka używania przyrządu asekuracyjno-zjazdowego,
- technika: podstawy poruszania się po via ferratach, podstawy techniczne poruszania się po prostym terenie wspinaczkowym (często spotykanym na drogach via ferratowych),
- bezpieczeństwo: możliwości dodatkowej asekuracji na via ferratach oraz podczas trudnych trekkingów w terenie wysokogórskim, nauka zjazdu na linie.
Zajęcia teoretyczne
- zagrożenia związane z via ferratami,
- rodzaje i podział via ferrat,
- podstawowy ubiór i sprzęt.
O miejscu
Zarówno rejon Małej Fatry, a dokładniej jej część Luczańska, jak i góry Wielkiej Fatry to miejsca wyjątkowe, bo pełne ciszy, spokoju i pięknych krajobrazów. Via ferraty HZS i Dwie Wieże, które pokonamy w sobotę i niedzielę to świetne miejsca do nauki podstaw. Pierwszego dnia odwiedzamy prostsze trasy, a drugiego podniesiemy poprzeczkę i wybierzemy nieco trudniejsze, gdzie zmierzymy się z ekspozycją. Wszystko to przy rozległych, pięknych panoramach na między innymi na Tatry, Niżne Tatry, Małą i Wielką Fatrę.
Nocleg
Chata Matičiar to drewniany domek na wyłączność dla uczestników, który może pomieścić 14 osób. Posiada część wspólną, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z dwoma prysznicami. W domku są cztery sypialnie: dwie 2 osobowe, 4 osobowa i 6 osobowa. Położony jest w miejscowości Martinske Hole, tuż pod szczytem Wielkiej Luki w Małej Fatrze Luczańskiej. W bliskiej odległości znajdują się restauracje. Na miejscu niedaleko obiektu znajduje się bezpłatny parking.
Informacja o Covid-19
Zapisując się na nasze szkolenie masz możliwość bezpłatnej rezygnacji do 30 dni przed rozpoczęciem kursu. Jeżeli z przyczyn niezależnych od nas kurs nie będzie mógł się odbyć to gwarantujemy 100% zwrotu I raty.
Dodatkowe ubezpieczenie od zachorowania lub rezygnacji (nawet bezpośrednio przed wyjazdem):
Przy współpracy Mountain Climbing School i Allianz proponujemy dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu ubezpieczyciel zwróci Ci koszty rezygnacji z wyjazdu w wielu przypadkach. Ubezpieczenie należy wykupić w dniu wpłacenia I raty na wyjazd.
-> Sprawdź szczegóły tutaj <-
Warunki rezygnacji
- bezpłatna rezygnacja i zwrot wpłaconej I raty przysługuje przy rezygnacji do 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia,
- przy rezygnacji na mniej niż 30 dni przed terminem szkolenia nie mamy obowiązku zwrotu wpłaconej I raty,
- jeżeli z przyczyn niezależnych od nas (np. obostrzenia pandemiczne) kurs nie będzie mógł się odbyć, to gwarantujemy 100% zwrotu wpłaconej kwoty, nawet na 24 godziny przed rozpoczęciem szkolenia.
Ważne informacje
Firma Mountain Climbing School wystawia faktury VAT marża na życzenie klienta. W tym celu prosimy o przesłanie danych do faktury na adres gosia@mountainclimbingschool.pl
Wymagany sprzęt:
- niezbędny sprzęt wspinaczkowy na kurs via ferrata (uprząż, lonża i kask) możesz wypożyczyć od nas (sekcja cena),
- wygodne ubranie sportowe/górskie dopasowane do warunków atmosferycznych,
- rękawiczki rowerowe (bez palców),
- wygodne buty na twardej podeszwie, najlepiej podejściowe,
- plecak z miejscem na uprząż, kask, lonżę, dodatkowe ubrania, jedzenie itp.,
- kurtka przeciwdeszczowa,
- okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV,
- co najmniej 2 litry napojów na dzień.
Galeria
Szczegóły:
- Kiedy: 16 - 18 czerwca 2023
- Nocleg: w cenie Cena -