Kurs turystyki zimowej na Słowacji – I stopień
O kursie
4 dni kompleksowego szkolenia z zakresu obsługi raków, czekana, lawinowego ABC, planowania wycieczek, nawigacji i asekuracji lotnej – czyli przygotowanie do samodzielnej i bezpiecznej turystyki górskiej zimą. Noclegi w Chacie Zamkowskiego w Tatrach Wysokich na Słowacji i najnowszy sprzęt Black Diamond. Wszystko to pod bacznym okiem doświadczonego przewodnika wysokogórskiego i ratownika TOPR.
Kurs turystyki zimowej stanowi podstawę dla turystów zimowych i ma za zadanie nauczyć Cię i przygotować do samodzielnego i bezpiecznego poruszania się zimą w terenie górskim, ale nie wspinaczkowym oraz do uprawiania turystyki alpejskiej. Przez 4 dni instruktor z olbrzymim doświadczeniem górskim pokaże Ci, jak przygotować się do wyprawy i ją bezpiecznie realizować, jak korzystać ze sprzętu zimowego, jak wykonywać podstawowe operacje linowe i co zrobić w sytuacji awaryjnej, a także nauczy Cię najważniejszych podstaw lawinoznawstwa i obsługi lawinowego abc.
Kurs prowadzony jest według programu Polskiego Związku Alpinizmu, który został poszerzony przez nas o podstawy wspinaczki w lodzie i podstawy obsługi lawinowego abc.
Kolejnym etapem szkolenia po kursie turystyki zimowej I stopnia jest:
- 3 dniowy kurs turystyki zimowej II stopnia – kurs dla absolwentów kursu I stopnia chcących ugruntować wiedzę z I stopnia i poszerzyć swoje umiejętności związane zwłaszcza z asekuracją lotną i stanowiskową, budowaniem stanowisk i autoratownictwem; jest to podstawa dla osób chcących uprawiać skialpinizm, taternictwo i wspinaczkę lodową. Kursy turystyki zimowej II stopnia realizujemy 2-3 razy w miesiącu.
Instruktorzy
Kurs prowadzony jest przez doświadczonych instruktorów, przewodników wysokogórskich i ratowników TOPR. Sprawdź naszą sekcję kadra tutaj.
W pakiecie
- Około 20 godzin zajęć praktycznych w grupie maksymalnie 6-osobowej
- Około 6 godzin zajęć teoretycznych
- Rezerwacja na 3 noclegi w Schronisku Chata Zamkowskiego
- Możliwość wypożyczenia raków, czekana, lawinowego ABC, uprzęży i kasku
- Ubezpieczenie PREMIUM: NNW: 30 000 PLN, KL: 500 000 PLN (w tym koszty leczenia Covid) + koszty ratownictwa
- Zniżki do sklepów Crag Store i Skalnik
- Opieka licencjonowanego instruktora
- Certyfikat ukończenia kursu
- Książeczka o lawinach od marki Ortovox
- Chusta wielofunkcyjna Mountain Climbing School
Czego nie ma w cenie:
- noclegów (26 euro/noc – płatne na miejscu w gotówce w euro),
- sprzętu osobistego: raki Black Diamond Serac (20 zł/dzień), czekan Black Diamond Venom (10 zł/dzień), lawinowe abc marki Pieps (40 zł/dzień);
uprząż Black Diamond Monument i kask Black Diamond Half Dome wypożyczamy bezpłatnie, - wyżywienia (we własnym zakresie).
Dodatkowo: otrzymasz 10% zniżki na nasze kolejne szkolenia.
Dla kogo?
Kurs turystyki zimowej skierowany jest do osób:
- z dobrą kondycją – wolnym tempem dziennie pokonujemy około 800 metrów przewyższenia z plecakami (w plecakach m.in. sonda, łopata, raki, czekan, termos, dodatkowa odzież),
- z podstawowym doświadczeniem turystycznym w górach i które dopiero zaczynają chodzić po nich zimą,
- które chcą usystematyzować wiedzę i poszerzyć dotychczasowe umiejętności,
- o bardzo dobrym stanie zdrowia,
- posiadających odzież umożliwiającą wielogodzinne przebywanie w górach w warunkach zimowych,
- w każdym wieku.
Cena
Dodatkowo płatne:
- 84 euro – 3 noclegi w Chacie Zamkowskiego (cena zawiera opłatę klimatyczną), pokój 4 osobowy, bez pościeli (płatna dodatkowo 3 eur), całość płatna na miejscu w gotówce
- wypożyczenie najnowszego sprzętu:
- czekan Black Diamond Venom (10 zł/ dzień – potrzebny na 3 dni)
- raki Black Diamond Serac (20 zł/ dzień – potrzebne na 3 dni)
- zestaw lawinowy Pieps (40 zł/ dzień – potrzebny na 4 dni)
- uprząż Black Diamond Monument (bezpłatnie)
- kask Black Diamond Half Dome (bezpłatnie)
Płatność
Płatność podzielona jest na dwie raty:
- pierwsza rata – płatna podczas rejestracji online – 50% kwoty za kurs (675 zł) + 100% za wybrane dodatki (sprzęt)
- druga rata – płatna w gotówce u instruktora na miejscu – 50% kwoty za kurs (675 zł) + noclegi (84 euro) płatne w schronisku
Kursanci z poprzednich wyjazdów mają 10% zniżki – aby ją otrzymać należy wpisać kod zniżkowy (wysłany na maila) podczas rejestracji online.
Zapisy
Zapisy poprzez formularz online
Harmonogram
Dzień 1: czwartek
- 9:30 – spotkanie z instruktorem w Starym Smokowcu pod dolną stacją kolejki na Hrebienok (link do lokalizacji), przy stacji jest płatny parking, na którym można zostawić auto
- 9:30 – 10:30 – rozdanie i dopasowanie sprzętu oraz rozdzielenie go między uczestnikami (sprzęt osobisty, liny, karabinki itd.), przedstawienie planu zajęć, analiza warunków
- 10:30 – 15:30 – podejście do schroniska i realizacja zagadnień z pierwszego bloku zajęć praktycznych, czyli nauka chodzenia w rakach i bez, hamowania i posługiwania się czekanem oraz hamowania kijkami (opcjonalnie istnieje możliwość wjazdu na Hrebienok kolejką – w zależności od pogody oraz chęci uczestników – wtedy ćwiczenia wykonujemy w okolicy schroniska)
- 15:30 – 16:30 – dotarcie do schroniska, zakwaterowanie, czas wolny i przerwa na obiad (dania wybierane są a’la carte – nie są wliczone w cenę)
- 17:30 – 19:00 – wykład na temat lawin – czyli jak dobierać linię podejścia i zejścia/zjazdu, aby nie doprowadzić do lawiny, case study wypadów lawinowych, specyfika turystyki zimowej
Dzień 2: piątek
- 7:00 – śniadanie (nie jest wliczone w cenę)
- 8:00 – zbiórka przed schroniskiem, rozpoczęcie szkolenia i realizacja 2 bloku zajęć praktycznych, czyli podstaw lawinoznawstwa, nauka obsługi lawinowego abc i ćwiczenia lawinowe w różnych konfiguracjach,
- 15:00 – 17:00 – powrót do schroniska, obiad (nie jest wliczony w cenę)
- 17:00 – 18:30 – wykład na temat planowania wycieczek, biwaków planowanych i awaryjnych, pakowania plecaka
Dzień 3: sobota
- 7:00 – śniadanie (nie jest wliczone w cenę)
- 8:00 – zbiórka przed schroniskiem, wyjście na wycieczkę, gdzie po drodze zostanie omówiona taktyka torowania, podstawy nawigacji, a podczas podejścia zostaną użyte raki i czekan. W pobliskiej dolinie zostanie zrealizowany 3 blok zajęć praktycznych, czyli budowanie jamy śnieżnej i inne warianty przymusowego biwaku oraz wspinanie z górną asekuracją w lodzie!
- 15:00 – 17:00 – powrót do schroniska, obiad (nie jest wliczony w cenę)
- 17:00 – 18:30 – wykład z ćwiczeniami w schronisku na temat podstaw operacji linowych i nawigacji, ćwiczenia praktyczne
Dzień 4: niedziela
- 7:00 – śniadanie (nie jest wliczone w cenę), wymeldowanie ze schroniska
- 8:00 – zbiórka przed schroniskiem, wyjście na wysokogórską wycieczkę w eksponowany teren, gdzie zostanie zrealizowany ostatni blok praktyczny, czyli nauka używania liny w terenie skalno-śnieżno-lodowym, nauka budowania stanowisk asekuracyjnych, zjazdowych i asekuracji lotnej
- 14:00 – 15:00 – zejście lub zjazd kolejką do Starego Smokowca, oddanie sprzętu i zakończenie kursu
Uwaga: Harmonogram i kolejność realizacji bloków może ulec zmianie w zależności od aktualnych warunków lawinowych i pogodowych, a także chęci i możliwości uczestników.
Nocleg
Noclegi w schronisku Chata Zamkowskiego w pokojach 4 osobowych, bez pościeli. Jednorazowa opłata za pościel wynosi 3 euro, można mieć też własny śpiwór. Cena za noclegi wynosi 26 euro/os/noc + 2 euro/os/noc za opłatę klimatyczną. W schronisku istnieje możliwość wykupienia śniadań (8 euro) i obiadokolacji (14 euro). Płatność za noclegi jest bezpośrednio w schronisku, w gotówce.
O miejscu
Tatry Słowackie to idealne miejsce do nauki górskiej turystyki zimowej. Jednocześnie, Tatry po stronie naszych sąsiadów są mniej oblegane. Chata Zamkowskiego jest położona na tyle wysoko, by móc z niej odbywać wysokogórskie, zróżnicowane wycieczki, a jednocześnie położona jest wciąż w granicy lasu, co zapewnia bezpieczeństwo w przypadku zagrożenia lawinowego. W niedalekiej odległości od schroniska znajdują się lodospady, bardzo zróżnicowany teren i pewne, doskonałe warunki śniegowe, co składa się na kompletny i ciekawy kurs turystyki zimowej.
Program szkolenia
Uwaga: jest to ramowy program szkoleń, kolejność może ulec zmianie. Dokładny przebieg i realizacja programu kursu zależy przede wszystkim od aktualnych warunków pogodowych i lawinowych.
Zajęcia praktyczne – blok 1
- chodzenie w rakach i bez raków,
- poruszanie się z czekanem, hamowanie upadków i asekuracja czekanem,
- poruszanie się w rakach i z czekanem w różnym terenie i konfiguracjach,
- hamowanie kijami,
Zajęcia praktyczne – blok 2
- obsługa lawinowego ABC – sonda, łopata, detektor,
- ćwiczenia lawinowe w scenariuszu: jeden szukający, jeden zasypany, 3 osoby szukające, 3 zasypanych,
- ćwiczenia lawinowe w scenariuszu: zasypany bez włączonego detektora,
- podstawy partnerskiego ratownictwa lawinowego,
Zajęcia praktyczne – blok 3
- podstawy sztuki przetrwania w terenie górskim,
- zasady biwakowania – planowanego i awaryjnego, w tym budowanie jamy śnieżnej,
- podstawy nawigacji,
- wspinaczka w lodzie,
- podstawowe węzły i zastosowanie liny,
Zajęcia praktyczne – Blok 4
- wycieczka w terenie wysokogórskim i dalsza część nauki poruszania się w terenie śnieżno-skalno-lodowym,
- nauka asekuracji lotnej, czyli poruszanie się po eksponowanych fragmentach z liną,
- rodzaje asekuracji z liną i bez w terenie skalno-śnieżno-lodowym,
- budowa punktów asekuracyjnych oraz stanowisk zjazdowych w śniegu i lodzie,
Zajęcia teoretyczne
- sprzęt i specyfika turystyki zimowej, najczęstsze błędy i niebezpieczeństwa,
- podstawy lawinoznawstwa i case study wypadków lawinowych,
- rodzaje biwaków i najlepsze „patenty” naszych instruktorów
- podstawy nawigacji i operacji linowych,
- etapy planowania wycieczek,
- pakowanie plecaka na różne rodzaje wycieczek.
Informacja o Covid-19
Zapisując się na nasze szkolenie masz możliwość bezpłatnej rezygnacji do 30 dni przed rozpoczęciem kursu. Jeżeli z przyczyn niezależnych od nas (kolejne restrykcje) kurs nie będzie mógł się odbyć to gwarantujemy 100% zwrotu I raty.
Uwaga – istnieje możliwość zwrotu kosztów w przypadku zachorowania lub kwarantanny (nawet bezpośrednio przed wyjazdem) w przypadku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.
Jeżeli mimo wszystko obawiasz się, że przed wyjazdem zachorujesz lub przez kwarantannę będziesz zmuszony/a zrezygnować z wyjazdu – przy współpracy Skitour School i Allianz proponujemy dodatkowe ubezpieczenie, w którym ubezpieczyciel zwróci Ci koszty rezygnacji z wyjazdu w wielu przypadkach.
-> Sprawdź szczegóły tutaj <-
Nasze standardy w związku z pandemią
- wybieramy jak najmniej zatłoczone rejony,
- na kursie będzie maksymalnie 6 uczestników.
Warunki rezygnacji
- bezpłatna rezygnacja i zwrot wpłaconej I raty przysługuje przy rezygnacji do 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia,
- przy rezygnacji na mniej niż 30 dni przed terminem szkolenia nie mamy obowiązku zwrotu wpłaconej I raty,
- jeżeli z przyczyn niezależnych od nas (np. obostrzenia pandemiczne) kurs nie będzie mógł się odbyć, to gwarantujemy 100% zwrotu wpłaconej kwoty, nawet na 24 godziny przed rozpoczęciem szkolenia.
Ważne informacje
Firma Mountain Climbing School wystawia faktury VAT marża na życzenie klienta. W tym celu prosimy o podanie danych w formularzu zapisów lub przesłanie na adres gosia@mountainclimbingschool.pl
WYMAGANY SPRZĘT NA KURS TURYSTYKI ZIMOWEJ:
- raki, czekan, lawinowe abc, uprząż i kask (własne lub wypożyczone od nas poprzez formularz rezerwacji),
- górska odzież zimowa (ciepła, wodoodporna, ubranie „na cebulkę”),
- górskie, zimowe obuwie (z twardą podeszwą, zaimpregnowane), buty muszą umożliwiać założenie raków koszykowych,
- minimum 2-3 pary rękawic, ciepła czapka i chusta typu buff,
- ciepła bielizna termiczna i ciepłe skarpety,
- plecak, który pomieści cały sprzęt, dodatkowe ubranie i jedzenie – najlepiej o pojemności około 40 litrów, musi mieć możliwość przytroczenia m.in. czekana,
- stuptuty, okulary słoneczne/gogle i krem z filtrem UV,
- czołówka z naładowaną i zapasową baterią,
- kompas i mapa Tatr Słowackich, najlepiej w skali 1:20 000,
- kijki z dużymi talerzykami.
Szczegóły:
- Kiedy: 19 - 22 stycznia 2023 Cena -